Úvod > Škola > Aktuálně ze ZŠ Horní Cerekev > Aktuálně ze školství

Aktuálně ze školství

Deváťáci v rámci přípravy na přijímací zkoušky do škol od 11. května, první stupeň od 25. května, všichni dobrovolně. To jsou zatím známá fakta, nicméně podrobnosti zatím známé nejsou. Ministerstvo slíbilo tzv. "manuál" s konkretizací hygienických a organizačních opatření do konce dubna, dnes už se však uvádí termín do pátku příštího týdne (8. května), do středy 6. května, ale i do pondělí 4. května. Tak uvidíme... Jedná se mimo jiné o provoz školních jídelen, upřesnění rozsahu výuky (hlavně deváťáků), omezení školní docházky dětí z hlediska možných rizik, nejsou stanovena zcela jasná pravidla pro další pobírání ošetřovného. Více o nových pravidlech ošetřovného zde.

Ministr školství se k návratu deváťáků vyjadřuje zde.

Nejnovější informace k návratu žáků včetně stravování zde

Kde je možné nalézt seznam rizikových chorob, které limitují nástup školáka do otevřené školy?

Děti ani nikdo další ze společné domácnosti nesmí trpět žádnou rizikovou chronickou chorobou. V rodině se také nesmí pohybovat člověk starší 65 let.

„Nemoci budou přesně definovány v metodickém pokynu, který vyjde koncem měsíce. Již nyní ale můžeme uvést, že mezi ně bude patřit hypertenze a cukrovka,“ uvedl Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Budou fungovat školní jídelny? Jakým způsobem?

Epidemiologové v čele s Rastislavem Maďarem mají do konce dubna připravit manuál, ze kterého bude ministerstvo školství vycházet. Ministr Robert Plaga zmínil, že by stravování mohlo probíhat formou studených obědů, aby nebylo nutné jíst přímo ve školní jídelně.

Stále se tedy pohybujeme v rovině "možná, asi, pravděpodobně"...více k problému zde

Více k plánovanému návratu dětí do škol zde

Výňatek z oficiálního textu na stránkách MŠMT:

Od 11. května bude možná osobní přítomnost žáků a studentů závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, a to zejména za účelem přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria. Do škol budou moci docházet také žáci 9. ročníků, a to za účelem přípravy na přijímací zkoušky na střední školy. Docházka u výše uvedených nebude povinná, bude probíhat ve skupinách v maximálním počtu 15 osob. Celý text zde

Pozitivní je, že MŠMT dává školám poměrně velkou volnost při závěrečném hodnocení výsledků žáků za druhé pololetí školního roku 2019/2020:

závěrečné hodnocení web.png

záv.hodnocení web 2.png

Text vyhlášky ze Sbírky zákonů zde: sb0075-2020.pdf

Více názorů k hodnocení žáků ve druhém pololetí zde

Závěrem: V tisku se objevují často nepřesné informace, interpretace faktů je mírně odlišná, avšak pro školy se jedná o zcela zásadní věci. Z hlediska zajištění speciální hygieny (dezinfekce rukou a ploch) je škola připravena, otázkou zůstává personální zabezpečení výuky. Pro pedagogické pracovníky platí stejná omezení jako pro děti (nemoci, věk, bydlení se seniory...). Vše se bude odvíjet od počtu dětí, které se budou od 25. května vzdělávat ve škole, budou-li přítomny na dopolední nestandardní výuce nebo i odpoledne...Souběžně totiž bude probíhat i distanční výuka pro děti, které do školy nepošlete. Děkujeme všem rodičům, kteří dohlížejí na výuku dětí doma a tím je udržují v rytmu "povinnost-zábava". Děkujeme všem, kteří si při všech svých starostech navíc najdou čas a sílu poslat učitelům pár slov o své domácí škole, pošlou fotku...moc si toho vážíme. Místo tradičního smajlíka přijměte přání pevného zdraví a správnou volbu při Vašem rozhodování k návratu Vašeho dítěte do školy.