Úvod > Škola > Aktuálně ze ZŠ Horní Cerekev > Bilance podzimu 2021

Bilance podzimu 2021

Závěr roku je časem pro bilancování, a i když školní závěrečný účet vystavujeme koncem června, nabízíme Vám několik zajímavých čísel:

V rámci první etapy dlouhodobého programu „Národní plán doučování“ jsme v období září až prosinec poskytli dětem celkem 299 hodin doučování. Tyto hodiny probíhaly mimo rozvrh hodin dětí a nad úvazek všech doučujících buď v ranních hodinách před vyučováním, nebo po skončení pravidelného vyučování odpoledne.

Na prvním stupni se uskutečnilo 128 hodin doučování (průměr na třídu: 25,6 hodiny), na druhém pak 171 hodin (průměr na třídu: 42,7 hodin). Každý z šestnácti „doučujících“ tak průměrně poskytl dětem 18,7 hodiny doučování. Doučováni byli jednotlivci i skupiny žáků vždy po domluvě s vyučujícími. Na druhém stupni v některých případech po velkém přemlouvání, někdy žáci na domluvené doučování nepřišli. Program bude pokračovat i v období leden až červen 2022, konkrétní podmínky pro jednotlivé školy ještě MŠMT stanoveny nebyly.

Od září také s dětmi pracujeme v programu „Šablony III“. V současné době na škole pracuje pět dětských klubů, které se scházejí většinou jednou týdně. Jsou to dva badatelské kluby, dva kluby logiky a deskových her a jeden klub informačních technologií. Celkem šedesát dětí (z prvního i druhého stupně) absolvovalo 58 devadesátiminutových setkání, vždy v odpoledních hodinách.

Jedním typem realizované šablony je také skupinové doučování, které v období říjen až prosinec probíhalo ve třech doučovacích skupinách. Celkem 21 dětí absolvovalo 33 skupinových doučovacích hodin. Četnost a účast na všech aktivitách byla ovlivněna izolacemi a karanténami, zejména v listopadu a v prosinci.

Covidová bilance podzimu:

*celkem 51 pozitivně PCR testovaných dětí a 3 pozitivně testovaní zaměstnanci, všichni s pozitivním nálezem byli v průběhu podzimu v izolaci

*školní testování antigenními testy: 3 krát v září (1./2.9., 6.9. a 9.9.) a 5 krát od 22. 11. do 20. 12. (vždy v pondělí ráno)

**celkem bylo provedeno 899 testů, z toho: 11 (1,22 %) pozitivních testů, z nich pak 6 (0,67 %) bylo potvrzeno PCR testem

*skupinovou karanténou prošla od konce října většina tříd (distanční/souběžná výuka), vyhnula se jí pouze šestá a sedmá třída

Podzim 2021 byl velmi náročný právě z hlediska rozdílného přístupu MZ k neočkovaným a těm, kteří nemoc neprodělali na jedné straně a k očkovaným či po prodělání nemoci na straně druhé. Při karanténách tak docházelo k situacím, kdy ve třídě byli přítomni (očkovaní a „pocovidoví“) žáci v počtu jednoho až deseti, nemocní či v karanténě byli současně připojeni online z domova. Tento způsob výuky je nejen velmi náročný, ale také mnohem méně efektivní než běžná prezenční výuka. Období karantén vyžaduje také zvýšenou komunikaci rodičů a školy, která většinou probíhala na výborné úrovni vzájemného pochopení a spolupráce rodičů s vyučujícími. Děkujeme.

Od 3. ledna 2022 budeme dle mediálního vyjádření ministra zdravotnictví testovat dvakrát týdně, a to všechny žáky (a zaměstnance), tedy i ty, kteří jsou očkovaní nebo prodělali nemoc covid 19.

Kolem testovaní je prozatím několik otazníků, zejména nás všechny bude zajímat, jak to bude s karanténami tříd, ve kterých dojde k pozitivnímu záchytu ve čtvrtek (doposud se trasuje dva dny zpět, z pondělního školního testování karanténa celé třídy nehrozila, protože se testovalo po dvou volných dnech a žáci měli do ukončení ranního testování nasazené roušky). Testy na první lednové testování zatím nemáme, po prosincových zkušenostech očekáváme informaci k vyzvednutí v pátek 31. 12. 2021. Veškeré podrobnosti k lednovému testování Vám oznámíme, jakmile dostaneme pokyny z MŠMT a MZ do škol.

Sběr starého papíru:

Ke konci prosince 2021 máme připraveno k odvozu trojnásobné množství ve srovnání se stejným obdobím v roce 2020 (tři tuny/2021, jedna tuna(2020).

D_web 26.12.2021 !!!.png

Víte, že…jedna tuna recyklovaného papíru může ušetřit 1 850 kg dřeva a 109 000 litrů čisté vody?

…50 kg sběrového papíru může nahradit jeden strom dlouhý 8 m o průměru 14 cm?

Náš dosavadní příspěvek:

Ušetření 5550 kg dřeva

Ušetření 327 872 litrů vody

60 stromů dlouhých 8 metrů

Více zajímavých informací na: jaktridit.cz/priroda/

*****************************************************************************************

přírůstky 27.12..png

Podnět hygieniků ke středečnímu (29.12.) jednání vlády:

Hygienici chtějí změnit pravidla karantény pro děti ve školách. Podle návrhu by v případě, že se objeví v jedné třídě žák s nemocí covid-19, ostatní děti nemusely jít hned do karantény. Celá třída by se ale měla denně testovat.

Pokud však nastane situace, že se počet pozitivních v rámci jedné třídy zvýší nad deset procent, budou muset zůstat všichni doma a budou v karanténě.