Úvod > Škola > Aktuálně ze ZŠ Horní Cerekev > Co pro nás plyne z jednání vlády

Co pro nás plyne z jednání vlády

Dnes, 30.9.2020, přijala vláda ČR usnesení o přijetí krizového opatření, jehož plné znění najdete pod odkazem ZDE. (platnost od 5. do 18. října)

Upřesňující výklad pro školy a školská zařízení včetně všech vydaných opatření na stránkách MŠMT:

nejčastější dotazy ke školství a koronaviru

Ze všech dokumentů a materiálů vyjímáme podstatné změny, které se dotýkají škol:

Zpěv a tělesná výchova – mimořádným opatřením místně příslušné krajské hygienické stanice se omezuje provoz škol a školských zařízení podle školského zákona a vysokých škol tak, že součástí vzdělávání není zpěv ani sportovní činnost uvnitř i venku, vyloučeny však nejsou venkovní aktivity (např. procházky). Zákaz zpěvu a sportovní činnosti se netýká mateřských škol a zákaz sportovní činnosti se netýká prvního stupně základní školy

Komentáře:

Nehledě na barvu regionu na semaforu se zakazuje na všech druhých stupních základních škol tělocvik. „Místo něj budou pouze procházky a nebude docházet k převlékání, které je rizikové,“ vysvětlil v Poslanecké sněmovně Prymula. Na prvních stupních může tělesná výchova probíhat v nezměněné podobě.

Hudební výchova oproti prvotním informacím zrušená nebude, ale žáci během hodin nesmí zpívat. (Pozn.: taky Vás napadlo zaskočit si zazpívat do Miroslavovy země? YT-ukázka)

„Zrušeny budou hodiny zpěvu z hlediska vlastního zpívání, ale může probíhat teorie, tak jak to bylo,“ dodal ministr zdravotnictví.

Hromadné akce – Vláda svým usnesením o přijetí krizového opatření ze dne 30. 9. 2020  zakázala hromadné akce konané ve vyšším počtu než 10 osob ve vnitřních prostorech staveb a v počtu vyšším než 20 osob, pokud se akce koná ve vnějších prostorech, s tím, že je nutné dodržet odstup od jiných osob 2 metry.

Pravidla a omezení pro konání hromadných akcí se týkají také organizací mládeže, které mají typicky formu spolku.

Výuka plavání – plavecký výcvik není zakázán nebo omezen, doporučujeme řídit se hygienickými a provozními pravidly uvedenými v manuálu.

Kroužky – nejsou zakázány, nicméně MŠMT doporučuje zvážit jejich realizaci a v případě, že kroužky realizovány budou, doporučujeme zvážit nastavení podmínek tak, aby se minimalizovala možnost přenosu nákazy (neměnit skupiny dětí, dodržovat všechna hygienická a jiná doporučení).

Komentáře:

Kroužky se omezí, rušit se nebudou

Navzdory tomu, že ministr zdravotnictví na úterní tiskové konferenci i ve svém středečním vystoupení na půdě Poslanecké sněmovně tvrdil, že školní kroužky budou zakázány, vláda jejich konání neomezila. Respektive týká se jich obecné opatření o volnočasových aktivitách. Mohou tedy probíhat maximálně v 10 lidech uvnitř a 20 účastnících venku.

Toto nařízení je plošné. Ministr zdravotnictví Prymula ale vyzval, aby se jejich konání omezilo.

„Já bych se přimlouval, aby se lidé obecně těchto aktivit neúčastnili,“ apeloval po jednání vlády Prymula.

Školní družiny fungují bez omezení.

Pozn.: zavření základních škol tedy zatím nehrozí! :) Děkuji všem rodičům, že spolu s námi působí na své děti ve smyslu dodržování mimořádných hygienických opatření. Víme, jak je nepříjemné trávit téměř celou dobu ve škole v rouškách (druhý stupeň), opatření se samozřejmě týká i učitelů a ostatních pracovníků školy. A je-li toto nařízení vlády jako podmínka pobytu ve škole, musíme je dodržovat všichni, ať už s ním souhlasíme či nikoliv.

Nařízení KHS Jihlava č. 11/2020, které doplňuje informace k nouzovému stavu a krizovým opatřením: Nařízení č.11_omezení provozu škol na území Kraje Vysočina.pdf

Platí také zatím od 5. do 18. 10. 2020.