Úvod > Škola > Aktuálně ze ZŠ Horní Cerekev > Deváťáci v Maďarsku s Erasmem+

Deváťáci v Maďarsku s Erasmem+

Erasmus-slovo, které můžeme v dnešní době slyšet čím dál tím častěji. A co to ten Erasmus vlastně je? Erasmus+ je program EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě.

Program Erasmus+ nabízí zahraniční zkušenost i žákům základních škol a středních škol poskytujících všeobecné vzdělávání. Na rozdíl od vysokoškoláků nemohou vyjet samostatně, ale vždy v rámci projektu školy, kde studují. Je to jedinečná příležitost zjistit, jak to chodí v jiné zemi, získat nové zkušenosti, zlepšit se v cizím jazyce a navázat mezinárodní přátelství.

Tuto možnost dostali i dva žáci z 9. třídy naší základní školy, a to Adriana Zerzáňová a David František Kříž. Adriana s Davidem vycestovali do maďarského města Liptód. Žáci se vydali na cestu 10. října, a to autobusem z Brna, který je dovezl do Budapeště, kde na ně čekali koordinátoři a další účastnici Erasmu+. Společně se přesunuli do města Liptód. V tomto projektu se setkali s účastníky z Maďarska, Itálie, Portugalska, Chorvatska, Slovinska, Estonska a Lotyšska.

A jak si užili týden v Maďarsku Adriana s Davidem?

Začátky byly pro všechny těžké-panovaly obavy z komunikace v cizím jazyce, ale po pár rychlých seznamovacích hrách se strach rozplynul. Pracovali jsme v malých skupinách a společně s dalšími účastníky z ČR jsme sepsali to, co od tohoto projektu očekáváme a jak by nás mohl posunout dál. Každý „tým“ pak svoji práci prezentoval ostatním. Ve skupinách jsme vzájemně mluvili i o svých silných a slabých stránkách. To bylo klíčové především pro práci ve dvojicích, kdy jsme si museli navzájem důvěřovat.

Během pobytu jsme se chystali i na festival, pořádaný v Pécsváradu, kde každý mohl dělat to, v čem vyniká. Někteří vymýšleli různé hry, někdo zdobil trička, maloval obrázky atd.

Velkou zábavou byly i kulturní večery, kdy všichni účastníci Erasmu+ prezentovali svou vlastní zemi. Během těchto večerů jsme se naučili nejen základní fakta o ostatních zemích, ale i různé tance, lidové písničky a samozřejmě nějaká nová slovíčka.

Jsme opravdu rádi, že jsme se mohli tohoto projektu zúčastnit. Poznali jsme spoustu nových lidí, jejich kulturu, vyzkoušeli si nové věci, a hlavně jsme si procvičili anglický jazyk.

Adriana Zerzáňová

9.třídaDSC07805-1536x1187.jpeg

Na kompletní fotogalerii se můžete podívat po kliknutí na tento odkaz:

8075-vlajka-madarsko-60x90-cm.jpg