Úvod > Škola > Aktuálně ze ZŠ Horní Cerekev > Na tom videu jsi ty?

Na tom videu jsi ty?

To, že se mohou internetem šířit viry je známý fakt od prvopočátků sítě. Na sociálních sítích jako je Messenger, Facebook, Instagram se po několika měsících vrátil trik hackerů, pomocí kterého se z vás a vašich dětí snaží vylákat vaše soukromé údaje, jako jsou hesla nejen na sociální sítě, ale i hesla do e-mailů a internetového bankovnictví.  A mnoho lidí jim bohužel znovu naletí. Víte, co vám může hrozit a jak se vlastně bránit?

Fígl hackerů spočívá v tom, že vám zpráva přijde od někoho, koho znáte i v reálném životě, takže vaše ostražitost okamžitě klesá někam k nule. Stalo se to i nám ve škole. Včera mi přišla zpráva od kamaráda-ptal se mě, jestli na přiloženém videu schovávajícím se pod odkazem jsem opravdu já. Věděla jsem, že se jedná o podvod a reagovala zprávou, že dotyčný rozesílá vir.

Nenechte se napálit, všímejte si detailů

Pokud vám tato zpráva přijde, je důležité na nic neklikat. Pokud jste tak učinili, stali jste se obětí phishingového útoku. Bohužel. Útočníci se takto dostali k vašim citlivým informacím. Odkaz ve zprávě napodobuje TikTok adresu, ale ve skutečnosti přesměrovává uživatele na různé podvodné stránky a snaží se nabourat do uživatelského účtu a hrozbu šířit na další přátele.

Po kliknutí na odkaz program vyhodnotí, z jaké země je uživatel, jakou má adresu, jaký používá prohlížeč a podobně, a podle toho se rozhodne, kam ho přesměruje. Může se jednat například o podvodnou hru, která slibuje nejrůznější výhry, nebo o úplně něco jiného. ​

Jak se můžete chránit?

1. Zcela zásadní je zdravý úsudek. Na nic neklikejte a buďte maximálně obezřetní i u zpráv, které vám pošle kamarád.
  2. Pokud jste klikli, co nejrychleji si změňte hesla.
  3. Zásadní je vždy používat dvoufázové ověřování.
  4. Jednoduše se můžete také podívat na historii přihlášení do sociálních sítí, kde zjistíte, zda se přes vaše účty nepřihlašuje někdo jiný.

IMG-5974.jpgTakto může vypadat zpráva, po které můžete přijít o vaše citlivé informace.